Ефектът на рязкото застудяване може да продължи години Глобално затопляне през изминалите хилядолетия е предизвиквало

...
Ефектът на рязкото застудяване може да продължи години Глобално затопляне през изминалите хилядолетия е предизвиквало
Коментари Харесай

Глобалното затопляне и топенето на ледовете предшестват мини ледена епоха

Ефектът на рязкото застудяване може да продължи години
Глобално стопляне през миналите хилядолетия е предизвиквало ледени столетия.

Очаква ли ни скоро нова ледена ера? Едва ли. Но мини ледената може би към този момент се задава зад ъгъла. Предположението звучи съвсем неуместно, като се имат поради убийствените жеги и невижданите от епохи суши, които претърпя светът през миналото лято, а също и меката есен, която ни радваше съвсем до края на ноември. Сигурно няма друга суперактуална тематика като климатичните промени, която да провокира толкоз доста разногласия и несъгласия даже измежду експертите. От това какво се случва с климата зависи ориста на човечеството в близко бъдеще – дали ще преживеем потоп поради рекордно бързото размразяване на ледовете, ще се отприщят ли отново поради него смъртоносни пандемии след освободените от недрата им антични бактерии, ще станем ли очевидци на древен преселения на народите поради апокалиптични горещини и допустимо ли е да замръзнем някой ден, както си вървим, сходно на гигантските мамути, сюрпризирани от ледената гибел, до момента в който пасат?

Глобалното стопляне въобще не опонира на опцията да навлезем в нова ледена ера, изяснява откривателят от фамозния океанографски институт “Уудс Хол ” Питър де Менокал. Причината е, че поради бързото размразяване на ледовете южно от Гренландия се образуват големи “петна ” от ледена вода, които въздействат мощно на циркулацията и скоростта на Гълфстрийм, океанското течение, което придвижва топла вода от юг на север в Атлантическия океан и дефинира в голяма степен умерения климат в Европа и Северна Америка. Възможно е дестабилизацията и даже цялостното прекъсване на основен фактор като това океанско течение да докара до внезапно намаляване на температурите на Стария континент, ураганите да станат по-интензивни, а равнището на водата на Източния бряг на Съединени американски щати да се вдигне пагубно. “Надяваме се това да не се случи – споделя Де Менокал. – Защото,

в случай че стане, ще е чудовищна промяна ”

Още през 1998 година в публикация в “Атлантик монтли ” ученият от университета на Вашингтон в Сиатъл Уилям Х. Калвин показва, че естествените цикли на изстудяване и стопляне, които се случват от стотици хиляди години насам, са посочили, че забележителното световно стопляне може да провокира последвало внезапно захлаждане най-малко по два метода – посредством огромно увеличение на поройните дъждове на огромна надморска височина и посредством топенето на ледовете в Гренландия, които водят до нахлуване на огромно количество прясна вода в океана, забавящо процеса, при който Гълфстрийм носи топла на север, и по-късно връща студената на юг. Статията на Калвин е цялостна с елементи, показващи, че естественото световно стопляне през миналите хилядолетия е предизвиквало ледени столетия по същия метод, както и интервали на огромни стопляния. С тази разлика, че през днешния ден стоплянията са ускорени от човешката активност. Ученият предизвестява още, че цикличността може да не е постепенна – щом процесът един път е почнал, той може да настъпи ненадейно още през идващите няколко години.

Ефектът на внезапното захлаждане може да продължи години, предизвестява създателят на публикацията. Това ще докара до апетит, понижаване на популацията, а богатите страни ще стартират да нападат по-бедните, с цел да вземат питателните им ресурси, чертае апокалиптична картина Калвин.

Преди няколко години международните издания гръмнаха с прогноза, подкрепена от западни и съветски учени, че светът ще стартира да изстива през 2021 година, а през 2030 година това ще докара до мини ледена ера, при която огромните реки в Европа –

Темза и Сена, ще се заледят

Хипотезата се основава на магнитната интензивност на Слънцето, която ще намалее с 60%. Според математически модел положението на Слънцето през днешния ден подхожда 97% на мини ледената ера, в това число така наречен интервал на минимума на Маундер (период, през който съвсем липсват слънчеви петна), сполетял Европа от 1645 до 1715 година Според тази доктрина захлаждането или новата мини ледена ера ще продължи най-малко до 2050 година

На същото мнение е и спореният американски прогностик Мартин Армстронг, който отхвърля виновността на хората и на нездравословните излъчвания от човешката активност за климатичните промени. Според него биенето на паника от страна на еколозите си е чиста машинация, тъй като в природата се редуват от епохи цикли на стопляне и охлаждане. Армстронг, прочул се с икономическите си прогнози и лежал в пандиза за машинация на вложители, упорства, че на Земята ѝ следва интервал не на стопляне, а на мощно изстудяване, което ще докара до нова ледена ера. Той изяснява това с промени в течението на Бофорт, което въздейства доста мощно върху положението на ледената завивка.

Става въпрос за огромно кръгово придвижване на водата в Западна Арктика, северно от Канада и Аляска. Вятърът, който духа от запад от десетилетия, кара водните потоци да се въртят по посока на часовниковата стрелка. Този цикъл задържа сладка вода, която се образува заради сезонното размразяване на ледниците, отделяйки я на дребни количества в околния океан. Според Армстронг обаче цикълът на въртене на течението Бофорт се е трансформирал от 5,4 на 17,2 година през 2022 година, заради което при обръщането на посоката си то ще освободи голямо количество ледникова сладка вода (два пъти размерът на езерото Мичиган) в Северния Атлантически океан. И защото сладката вода замръзва по-лесно от солената, това ще докара до същински срив на Гълфстрийм и до огромно захлаждане в Европа. На процедура американецът значително повтаря изводите, направени през 2020 година от учени от софтуерния институт в Пасадена и океанографския институт на Вашингтон в Сиатъл и оповестени в сп. “Нейчър комюникейшънс ”. Там те изясняват още, че десетилетният спад на ледената завивка в Арктика е направил по-уязвимо на ветровете леденото кръгово течение Бофорт, те са го ускорили и са го “принудили ” да натрупа повече прясна вода. А нетипичните по-рано за района западни ветрове, духали в продължение на 20 година, са

попречили на тази вода да излезе в океана

Така че в случай че в близко време течението обърне посоката си против часовниковата стрелка, голямото количество прясна вода, която дефинира солеността на Атлантика, ще излезе от “убежището си ” и ще промени климата в целия свят и изключително в Западна Европа. На процедура това ще докара и до цялостно комплициране на системата на океанските течения.

През 2021 година в. “Гардиан ” заяви, че учени са отбелязали тревожни сигнали на неустойчивост, закъснение и намаляване на Гълфстрийм, което би могло да докара до неговия колапс. Според тях това би трябвало да бъде предотвратено непременно, с цел да не се стигне до климатична злополука освен в Европа и в Америка, само че даже в Африка и Индия. Учените предизвестиха тогава, че това може да се случи след десетилетие или две, а може и след епохи, само че тяхното мнение бе, че това се дължи точно на огромното нарастване на нездравословните излъчвания в атмосферата на Земята.

В последна сметка излиза, че в случай че не цялостна, то най-малкото мини ледена ера не е изключено да ни застигне, въпреки към момента да не е ясно дали родените през днешния ден ще са нейни очевидци. През 2018 година авторка на име Сюзън Томас разгласява книга под заглавие “Новата ледена ера пристигна: гответе се за огромното заледяване през 2050 година ” Звучи много плашещо и нека да е единствено художествена нереалност!
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР